Nowotwory – choroby, w których wczesne wykrycie wydłuża życie |
4 luty jest obchodzony na całym świecie jako Dzień Walki z Rakiem. Ustanowiony w lutym 2000 roku w Paryżu, podczas Światowego Szczytu do Walki z Rakiem. Światowy Dzień Walki z Rakiem służy szerzeniu wiedzy o nowotworach i możliwościach w zakresie leczenia nowotworów, w szczególności we wczesnych stopniach zaawansowania.
Aby zwiększyć skuteczność leczenia nowotworów w Polsce niezbędne jest systematyczne prowadzenie badań przesiewowych. W ramach tych działań należy przeprowadzać badania pod kątem obecności nowotworów w organizmie. Badanie takie pozwalają wykryć nowotwór we wczesnej fazie rozwoju i wcześnie wdrożyć odpowiednie leczenie. Dane statystyczne dotyczące chorób nowotworowych w Polsce i w naszym regionie są od lat przerażające…
Z danych Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego w Katowicach wynika, że nowotwory złośliwe są jednym z najistotniejszych problemów zdrowotnych, zarówno w Polsce jak i w województwie śląskim. W województwie śląskim – zajmują drugą co do częstości przyczynę zgonów, powodując w naszym regionie 11 tysięcy zgonów, co stanowi 25% zgonów rejestrowanych w woj. śląskim danych– mówi Ryszard Majer, dyrektor Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego. Nowotwory złośliwe są główną przyczyną przedwczesnej umieralności przed 65rokiem życia i na tym tle Polska negatywnie wyróżnia się wśród krajów europejskich. Wyleczalność nowotworów w Polsce wynosi ok. 30%, podczas gdy w Europie Zachodniej i USA wynik ten sięga 50-60%. - Skuteczność leczenia zależy w dużej mierze od stadium, w którym został wykryty –zauważa dyr. Majer – Dlatego tak ważne jest, by nie lekceważyć niepokojących objawów chorobowych i regularnie wykonywać badania kontrolne. Rak rozpoznany w początkowym stadium bywa bowiem często całkowicie uleczalny. W województwie śląskim, wśród kobiet dominuje zachorowalność na nowotwór sutka (ponad 22% wszystkich zachorowań na nowotwory), wśród mężczyzn najwięcej nowych zachorowań przypada na nowotwór oskrzeli i płuc (23% zachorowań na wszystkie nowotwory złośliwe u mężczyzn).
Upowszechnianie informacji na temat nowotworów pozwoli na zmniejszenie zachorowalności, a także poprawę życia pacjentów i osób po przebytej chorobie.
źródło: Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego w Katowicach.
|