Oddziały




Medal za pomoc funkcjonariuszom w kryzysie PDF Drukuj Email

Medalem Fundacji Salut został wyróżniony dr Wojciech Sołtys, kierownik Oddziału Psychiatrii naszego szpitala. Władze fundacji doceniły go za natychmiastową i skuteczną pomoc udzielaną funkcjonariuszom służb mundurowych znajdujących się w trudnych sytuacjach stresogennych wynikających ze służby. Dla lepszej i bardziej pogłębionej diagnostyki Fundacja ufundowała oddziałowi psychiatrycznemu testy psychologiczne.

 

Dzięki doktorowi Sołtysowi wielu funkcjonariuszy żyje normalnie, a kilku udało się nawet przywrócić do służby, co nie zdarza się często – mówi dr Grzegorz Matyjaszczyk, psychiatra, prezes Fundacji Salut.

 

Problemy z psychiką służb mundurowych to temat tabu. W powszechnej opinii żołnierz, policjant czy strażnik więzienny jest twardy, nie płacze i radzi sobie z emocjami. Doktor Matyjaszczyk obala te stereotypy. W codziennej praktyce nierzadko spotykam się z mundurowymi, u których dochodzi do zaburzeń adaptacyjnych ze względu na sytuacje stresogenne w służbie – mówi. Wielokrotnie przerasta ich skala i jakość wydarzeń traumatycznych, na przykład: wypadki komunikacyjne z dużą liczbą ofiar niejednokrotnie kobiet i dzieci, zwłoki noworodków na wysypiskach śmieci, wydobyte ciała ze zbiorników wodnych czy szczególne okrucieństwo sprawców na ofiarach przemocy. Do tego dochodzi jeszcze odpowiedzialność za powierzoną broń i drogi sprzęt służbowy, podległość służbowa, praca w nadgodzinach i niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia. Pamiętajmy, że funkcjonariusze niemal codziennie podejmują interwencje w trudnych środowiskach, narażeni są ma kontakt z krwią, ludźmi chorymi na choroby zakaźne, pod wpływem środków psychoaktywnych.

Kumulacja stresu przekłada się na codzienne funkcjonowanie. Żołnierz, policjant czy strażak często przenosi emocje do domu. Nieprzepracowany stres kumuluje się – mówi dr Wojciech Sołtys. U pacjentów rozwijają się zaburzenia reaktywne, w tym psychozy. Bywa, że mają urojenia, słyszą głosy, wydaje im się, że otoczenie spiskuje przeciwko nim. Musimy wdrożyć odpowiednie leczenie – farmakoterapię, a po ustąpieniu ostrej fazy choroby psychoterapię i terapię zajęciową, podczas których pacjenci uczą się skutecznych mechanizmów bieżącego radzenia sobie ze stresem.

 

Jak podkreśla dr Grzegorz Matyjaszczyk, bytomski szpital dostrzega wagę problemu, a funkcjonariusze – w miarę możliwości – otrzymują pomoc szybko. Z kolei szef oddziału psychiatrii bytomskiej „Czwórki” nie ukrywa, jak ważne jest to, co robi na co dzień Fundacja Salut. Tajemnicą poliszynela jest, że zaburzenia psychiczne, w tym zwłaszcza te związane ze stresem i brakiem umiejętności radzenia sobie z nim, są plagą wśród funkcjonariuszy mundurowych. Fundacja Salut mówi o tym głośno i pomaga im w poszukiwaniu profesjonalnej pomocy – podkreśla dr Wojciech Sołtys. Nakłonienie kogoś do wizyty u psychiatry jeszcze spotyka się z oporem, dlatego fundacja organizuje eventy dla rodzin służb mundurowych, na które zapraszani są m.in. lekarze psychiatrzy i psycholodzy. Czasem jest to dobra okazja, by zwrócić się o pomoc, umówić się na wizytę w niezobowiązującej atmosferze.

 

Na przykład w Poradni Rodzinnej "Nasza Poradnia" w Paniówkach organizowane są Białe Soboty dla funkcjonariuszy służb mundurowych i ich rodzin. Porad udzielają m.in. psychiatra i neurolog z WSS nr 4 w Bytomiu.