Zanim pęknie tętniak – zbadaj się! Badania przesiewowe w Ożarowicach na SILVER RUN 2021 |
Badania przesiewowe w kierunku wykrywania tętniaków aorty brzusznej będą wykonywali chirurdzy naczyniowi WSS nr 4 w Bytomiu, 26 czerwca, podczas integracyjnego spotkania seniorów województwa śląskiego SILVER RUN 2021 w Ożarowicach. Stanowisko bytomskiej „Czwórki” jest częścią przygotowanej dla osób starszych strefy zdrowia. Porad udzielać będą też pracownicy WSS nr 5 w Sosnowcu, GCR „Repty”, a także ratownicy WPR w Katowicach.
Badania tętnic będą odbywały się pomiędzy godziną 10.00 a 16.00 w specjalnie do tego celu przygotowanym pomieszczeniu. Zapraszamy wszystkie osoby, które ukończyły 50. rok życia – mówi Janusz Kuśmierz, kierownik Oddziału Chirurgii Naczyniowej WSS nr 4. Trwa ono kilka minut, nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Każdy otrzyma wynik badania, a w przypadku wykrycia tętniaka, wskazówki do dalszego leczenia.
Profilaktyczne akcje chirurgów naczyniowych naszego szpitala obijają się szerokim echem w całej Polsce – mówi Wojciech Michalik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu. Pamiętamy, że podczas pierwszej, w marcu 2017 roku, przebadano ok. 700 osób ze Śląska, wykryto aż 43 tętniaki. Od końca 2018 do początku 2020 roku bytomscy chirurdzy naczyniowi przebadali prawie 2 tysiące osób w ramach ogólnopolskiego programu wykrywania tętniaków aorty brzusznej, finansowanego przez ministerstwo zdrowia. WSS nr 4 w Bytomiu był jedyną placówką na Śląsku realizująca ten program.
Badania przesiewowe 26 czerwca będą częścią imprezy organizowanej przez Regionalny Ośrodek Województwa Śląskiego w Katowicach – SILVER RUN 2021. Seniorzy z całego Śląska będą mogli sprawdzić się w marszach nordic walkig, a także zadbać o swoje zdrowie. Na miejscu czekają też kardiolodzy i okuliści z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 w Sosnowcu, fizjoterapeuci z Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji „Repty” oraz ratownicy medyczni z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.
W trakcie imprezy 26 czerwca w Ożarowicach zaprezentuje się również Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Zakład Aktywności Zawodowej z Chorzowa. O wodę zadba Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów.
Organizator wydarzenia zapewnia jeszcze mnóstwo innych atrakcji: występy lokalnych zespołów, konkursy wiedzy, strefę kulinarną. Impreza na terenie kompleksu sportowego w Ożarowicach potrwa od 10.00 do 16.00 a honorowy patronat nad nią objęła Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego. Pandemia koronawirusa utrudniła pacjentom kontakt z lekarzami w szpitalach. Medycy zajęci walką z COVID-19 często musieli przeorganizować pracę. Odwoływanych było wiele zabiegów, a porady ze specjalistami ograniczały się do teleporad. Na szczęście sytuacja wraca do normy, szpitale wracają do pracy w systemie planowym. Niemniej chcemy pacjentom niejako zrekompensować czas oczekiwania i wychodzimy z medyczną ofertą na zewnątrz – mówi Izabela Domogała, której podlegają medyczne placówki w regionie.
|