Oddziały




"Złote Dyplomatorium" Jerzego Pieniążka PDF Drukuj Email

 

Miło nam poinformować, że dr n. med. Jerzy Pieniążek, neurochirurg, obchodził w piątek, 15 października, „Złote Dyplomatorium” czyli odnowienie dyplomu po pięćdziesięciu latach.

 

 

 

 

 

„Złote Dyplomatorium” to wydarzenie ważne w Państwa życiu osobistym, oznacza wszak pewien symboliczny jego moment, ale jest to także wydarzenie niezwykle istotne w historii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Oto możemy uhonorować osoby, które wywarły tak ogromny wpływ na rozwój naukowy Uczelni, osoby które w wymiarze zawodowej codzienności przez pięć dekad z największym oddaniem leczyły swoich pacjentów. Ostatnie 50 lat w historii medycyny, nie tylko tej światowej, ale i polskiej, to okres wielu przełomów, pionierskich badań i zabiegów. Wielu z Was ma w nich swój udział - powiedział podczas spotkania JM Rektor SUM prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański.

Jerzy Pieniążek pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu od 1 września 1971 roku. Przez wiele lat był ordynatorem Oddziału Neurochirurgii i Neurotraumatologii, a w latach 2014 – 2020 kierował bytomską „Czwórką”.

Jest autorem i współautorem wielu prac naukowych i wynalazków związanych z nowoczesnymi metodami leczenia chorób kręgosłupa. Współpracuje z zielonogórską firmą naukowo-badawczą LFC, zajmująca się opracowywaniem, produkcją i wdrażaniem na światowy rynek implantów1) kręgosłupowych.

Warto wspomnieć, że opracowany przez bytomsko-zielonogórskich naukowców  inny implant stabilizujący kręgosłup - „InSwing” - opracowany i wdrożony do leczenia pacjentów przez zielonogórsko–bytomski zespół, został w 2007 roku kupiony przez amerykański koncern medyczny i jest stosowany na świecie do dzisiaj.

 

(Fot. arch. J. Pieniążek i Śląski Uniwersytet Medyczny)