Pożegnanie dra n. med. Jerzego Pieniążka |
Pożegnalśmy wybitną postać – dra n. med. Jerzego Pieniążka neurochirurga, naukowca, innowatora w dziedzinie leczenia schorzeń kręgosłupa. Spoczął on na zabytkowym cmentarzu Mater Dolorosa, najstarszej bytomskiej nekropolii, na której spoczywa wiele znaczących i zasłużonych osobistości związanych z historią miasta.
Jerzy Pieniążek, który w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu przepracował 50 lat, był przede wszystkim znawcą schorzeń kręgosłupa. Przyczynił się do wprowadzenia na sale operacyjne ośmiu patentów krajowych, dwóch europejskich i dwóch amerykańskich - implantów kręgosłupowych, mi.n.: In-swing, Slider czy Carlif.
To opracowane w laboratoriach zielonogórskiej firmy naukowo-badawczej LFC Medical metody leczenia operacyjnego, wymyślone przez tamtejszych naukowców pod przewodnictwem dra Lechosława Ciupika, naukowca, bioinżyniera, wieloletniego przyjaciela dra Jerzego Pieniążka.
To, co zielonogórski naukowiec wymyślał, odpowiadając na zapotrzebowanie coraz mniej inwazyjnych metod leczenia, bytomski neurochirurg ze swoim zespołem lekarzy oceniał w badaniach przedklinicznych, a później tymi metodami przeprowadzał pierwsze operacje.
Warto również wspomnieć, że patent na implant stabilizujący kręgosłup – „In-Swing” - opracowany i wdrożony do leczenia pacjentów przez zielonogórsko–bytomski zespół, został w 2007 roku kupiony przez amerykański koncern Blaxton Orthofix i jest stosowany na świecie do dzisiaj.
Jerzy Pieniążek był też autorem prawie 120 prac naukowych opublikowanych w kraju i zagranicą, brał udział w wielu projektach badawczych realizowanych przez: Polską Akademię Nauk, Politechnikę Śląską, Instytut Bioinżynierii Medycznej Medical, firmę naukowo-badawczą LFC Medical. Współpracował m.in. z Kliniką Ortopedii w Antwerpii w Belgii, Kliniką Ortopedii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Zakopanem i Politechniką Śląską.
Był laureatem wielu nagród i odznaczeń. Otrzymał m.in. Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, Złotą Honorową Odznakę Za zasługi Dla Województwa Śląskiego, odznaczenia: Za Zasługi Dla Służby Zdrowia, Zasłużony dla Lekarzy, Zasłużony dla Województwa Lubuskiego.
Osiągniecia doktora Jerzego Pieniążka cenione były przez władze Bytomia, bo choć urodził się w Gnieźnie, Bytom był jego ulubionym miastem. Tu otrzymał Medal Miasta Bytomia, Bytomską Nagrodę Europejską, a w 2014 roku Rada Miejska przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bytomia.
W latach 2006 – 2021 był ordynatorem Oddziału Neurochirurgii i Neurotraumatologii, a w latach 2014 – 2020 dyrektorem naczelnym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu. Choć na zasłużoną emeryturę przeszedł po 50 latach pracy (ciągle w tym samym szpitalu), pozostał na Oddziale Neurochirurgii, by służyć radą i doświadczeniem młodszym kolegom po fachu. Pracował do ostatnich dni.
Zmarł 25 marca 2022 roku.
|