Oddziały




WSS nr 4 w Bytomiu w pilotażu trombektomii mechanicznej PDF Drukuj Email

Bytomska „Czwórka” od dziś (21 września 2022) jest jednym z 24 w kraju centrów udarowych leczącym ostry udar niedokrwienny za pomocą trombektomii mechanicznej. To wynik decyzji ministerstwa zdrowia, które rozszerzyło realizowany od 2018 roku pilotaż trombektomii mechanicznej. Szpital ma odpowiednią kadrę i sprzęt, co więcej – wykonywał już takie zabiegi.

 

 

Trombektomia mechaniczna to najnowsza forma leczenia udaru niedokrwiennego mózgu. Polega na mechanicznym usunięciu skrzepu, czyli udrożnieniu zatkanego naczynia.

 

Standardową metodą leczenia udaru jest tromboliza. To rozpuszczanie skrzepliny za pomocą podanego dożylnie leku przeciwkrzepliwego. Niemniej nie zawsze jest ona skuteczna i nie u wszystkich pacjentów można ją zastosować. Ten zabieg powinien być wykonany w ciągu 4,5 godziny od moment wystąpienia pierwszych objawów. Z kolei trombektomię powinno się wykonywać w ciągu 6 godzin od pojawienia się pierwszych sygnałów o udarze.

 

Tromboliza najczęściej poprzedza trombektomię. Jeśli nie przynosi ona efektów, pacjenci transpotrowani są do ośrodków wykonujących mechaniczne usunięcie skrzepu w naczyniu. Do tej pory jedynym ośrodkiem na Śląsku, objętym pilotażem ministerstwa zdrowia było Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach. To tam odsyłani byli pacjenci, u których trzeba było wykonać trombektomię mechaniczną.

 

Od dziś szpitale mające oddziały udarowe znajdujące się w pobliżu WSS nr 4 mogą przekazywać pacjentów do wykonania tego zabiegu tutaj. Szpital spełnia wszystkie wymogi stawiane przez ministerstwo zdrowia, czyli dysponuje odpowiednim sprzętem (tomograf, angiograf, rezonans magnetyczny) oraz liczbą specjalistów (radiolog, neurolog, neurochirurg, kardiolog, chirurg naczyniowy).

 

Dodajmy, że medycy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu wykonywali już ratujące życie zabiegi trombektomii mechanicznej u pacjentów z udarem niedokrwiennym mózgu. Od 2019 roku było to 37 takich zabiegów.

 

Program pilotażowy trombektomii mechanicznej wystartował w październiku 2018 roku w 7 ośrodkach, które mogły pochwalić się największym doświadczeniem w realizacji tej procedury. 1 lipca 2019 r. objął 10 kolejnych szpitali. W listopadzie 2020 r. pilotaż przedłużono do końca 2022 r., a wykaz realizatorów wydłużył się do 20 ośrodków. Od dzisiaj w pilotażu są 24 ośrodki w kraju, został on przedłużony do końca 2023 roku.

 

Fot.: Fotolia